• 1.lato
  • 2.uborzana
  • 3.nowoczesne-pokoje
  • 4.goracy-potok

dunajec

Jeżeli jakakolwiek miejscowość może być nazwana kolebką turystyki na Podhalu, będzie to Biały Dunajec. Każdy, kto spędził w tym magicznym miejscu choć kilka dni, doskonale wie dlaczego. Jeżeli jednak jeszcze nie miałeś okazji poznać jej  walorów, zapoznaj się z tą publikacją. Noclegi "U Borzana" zapraszają na krótką wycieczkę po malowniczym Białym Dunajcu.

Pierwsze znane nam zapiski o Białym Dunajcu pochodzą z 1564 roku. W tym właśnie czasie lustratorzy dóbr królewskich wciągnęli tą osadę w spis nowych dóbr. Po piętnastu latach oficjalnie został wystawiony akt lokacyjny Białego Dunajca. Choć dziś trudno nam to sobie wyobrazić, w XVII wieku obszar tej pasterskiej osady sięgał aż po sam wierzchołek Tatr. W 1692 roku górskie hale były pastwiskiem dla ponad 2 tys. sztuk owiec. W wyniku rozbiorów ten prawdziwy klejnot w koronie Tatr dostał się pod panowanie austriackie, dopiero w 1865 roku, w następstwie autonomii galicyjskiej, został utworzony samorząd gminy.

Dziś ziemie Białego Dunajca rozciągają się na wysokości od 660 do 950 m n.p.m. a ze względu na swoje specyficzne położenie, wioska może pochwalić się jedynym w swoim rodzaju krajobrazem, który obejmuje panoramę znacznej części Tatr. W porze zimowej przyjezdnych witają pokryte śniegiem stoki, natomiast latem największą atrakcją są położone wysoko w górach szlaki turystyczne. Aspektem, o którym nie możemy nie wspomnieć, są baseny termalne, wykorzystujące naturalne ciepło pochodzące ze źródeł geotermalnych.
Mówi się, że nawet kilka dni spędzonych w Białym Dunajcu pomaga odzyskać wewnętrzny spokój i harmonię, a atmosfera tego miejsca jest wręcz mistyczna, ale o tym każdy musi przekonać się sam. Zapraszamy.